| حی و حاضر در خدمت شما هستیم
صفحه اصلی » » تاریخچه وردپرس تا نسخۀ ۳٫۵
مقاله وردپرسی

تاریخچه وردپرس تا نسخۀ ۳٫۵

سیستم مدیریت محتوای وردپرس بدون برنامه ریزی از پیش تعریف شده و بدون هیچ فکر قبلی بعنوان یک سیستم انتشار مطالب شخصی کاملا زیبا با طراحی خوب به دنیای وب پا گذاشت. این سیستم بر پایه PHP و MySQL بنا شده است که تحت لیسانس GPL شروع به فعالیت کرد.وردپرس جانشین رسمی b2/cafelog می باشد. سیستم وردپرس یک نرم افزار کاملا مدرن است که سابقه ی آن به سال ۲۰۰۱ بر می گردد. این نرم افزار یک محصول جامع و پایدار و بی نقص محسوب می شود. امید می رود با تمرکز بر تجربه کاربران و استانداردهای دنیای وب نرم افزاری متفاوت از نرم افزارهای موجود در بازار ساخته شود.

سیستم مدیریت محتوای وردپرس تا کنون افتخارات زیادی را کسب کرده است و ما نیز به آن افتخار میکنیم.

در اینجا مروری کوتاه بر تاریخچه وردپرس (تاریخچه انتشار نسخه های مختلف وردپرس) داریم:

۲۰۰۱– راه اندازی b2/cafelog توسط میشل والدریگی

۲۰۰۳– Matt Mullenweg و Mike Little  نرم افزار b2  را گسترش دادند و وردپرس را خلق کردند.

۲۰۰۴– افزونه ها با نسخه ۱٫۲ (Mingus) وردپرس معرفی شدند.

۲۰۰۵– سیستم قالب ها و صفحات استاتیک با نسخه ۱٫۵ (Strayhorn) وردپرس معرفی شدند که با ذخیره مداوم،سیستم کاربر جدید و رابط کاربری جدید در نسخه ۲ (Duke) وردپرس همراه بود.

۲۰۰۷– رابط کاربر جدید،ذخیره اتوماتیک،بررسی املای کلمات و دیگر ویژگیهای جدید در نسخه ۲٫۱ (Ella) وردپرس معرفی شدند.ویجت ها ،پشتیبانی قویتر از فید اتم و بهینه سازی سرعت در نسخه۲٫۲ (Getz) وردپرس بیرون آمد. برچسب ها، به روز رسانی اخبار، URL های زیبا و سیستم طبقه بندی جدید در نسخه ۲٫۳ (Dexter) معرفی شدند.

۲۰۰۸– نسخه ۲٫۵ (Brecker) با طراحی رابط کاربر اجرایی جدید توسط Happy Cog  به دنیای وب عرضه شد که با معرفی سیستم ویجت پیشخوان و کدهای کوچک API همراه بود.نسخه ۲٫۶ ( Tyner) وردپرس روی همان نسخه ۲٫۵ ساخته شد که امکان ردیابی تغییرات و نوشتن مطلب به سادگی از هر جای وب فراهم شد.

۲۰۰۹– نسخه ۲٫۸ (Baker) وردپرس با معرفی نصب قالب های ساخته شده و ارتقاء ویجت های رابط کاربر و API همراه بود.در نسخه ۲٫۹ (Carmen) وردپرس قابلیت ویرایش تصاویر،زباله دان،به روز رسانی افزونه حجم پلاگین به آن افزوده شد. این نسخه در نوع خود تحولی را تا اینجای کار در وردپرس رقم زد که تغییرات زیادی را با خود به همراه داشت.

تاریخچه وردپرس

۲۰۱۰– نسخه ۳٫۰ (Thelonious) وردپرس بالاخره انقلاب عظیمی ایجاد کرد. در این نسخه پست تایپ های شخصی معرفی شد،ایجاد کردن طبقه بندی های شخصی براحتی امکان پذیر شد، مدیریت منوی (فهرستهای) شخصی به آن افزوده شد، API های جدید برای هدرهای شخصی و پیش زمینه های شخصی ایجاد شد و همچنین یک قالب بعنوان پیش فرض با نام “Twenty Ten” ارائه گردید.

۲۰۱۱– در نسخه ۳٫۱ (Gershwin) وردپرس فرمت های نوشته و نوار ادمین (Admin Bar) معرفی شد. نسخه ۳٫۲ (Reinhardt) وردپرس این نرم افزار را سبک تر و سریعتر کرد. در این نسخه نیازهای کوچک به PHP 5.2.4 و MySQL 5.0.15  را برآورده کرد و همچنین قالب پیش فرض “Twenty Eleven” معرفی شد.نسخه ۳٫۳ (Sonny) وردپرس این نرم افزار را با پیام های خوشامد گویی برای دسترسی مبتدیان بسیار راحت تر کرد.

۲۰۱۲– در نسخه ۳٫۴ (Green) وردپرس سفارشی سازی قالب ها و نمایش قالب ها امکان پذیر شد. نسخه ۳٫۵ ( Elvin) وردپرس مدیر رسانه جدیدی  و قالب پیش فرضی با نام “Twenty Twelve” را معرفی کرد.

هم اکنون نسخۀ ۳٫۶ وردپرس در راه است. ما به امید این هستیم که به زودی تمامی وب سایتهای دنیا از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده کنند! نظر شما چیست؟

برچسب ها
اشتراک گذاری

وردپرس با طعم فارسی

من یکی از دوستداران پر و پا قرص وردپرس هستم. ابتدا با یک وبلاگ ساده شروع کردم و الان افتخار میکنم که دارم برای عده زیادی از علاقمندان و کاربران سیستم مدیریت محتوای وردپرس می نویسم. تا حد زیادی می تونم بگم که با وردپرس آشنایی دارم اما به گمون خودم قطره ای از دریاست...

۳ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.
این کار در توسعه وردپرس کمک شایانی خواهد کرد. برای نوشتن دیدگاه اینجا را کلیک کنید

 1. سيد محمد كاظم قدمگاهي در تاریخ 7 ژوئن 2013:

  با سلام. من هم از وردپرس استفاده می‌کنم. واقعاً سیستم مدیریت محتوای انعطاف پذیر و خوبی است.
  ولی نسبت به جوملا؛ جوملا قویتر و برای سایت های بزرگ و پیچیده است.
  اما وردپرس از لحاظ آپدیت، پشتیبانی، بسیار عالی و از لحاظ انعطاف پذیری بسیـــــــــــــــــــار علی است.

 2. robot در تاریخ 15 نوامبر 2013:

  وردپرس خیلی بهتر از جوملا است از نظر
  آپدیت
  افزونه
  پوسته
  و …
  من با جوملا کار کردم و حالا وردپرس دارم وردپرس بهترینه

 3. دانلود در تاریخ 13 می 2014:

  واقعا و بدون شک وردپرس بهترینه !‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.