| حی و حاضر در خدمت شما هستیم
صفحه اصلی » » طراحی قالب وردپرس؛ بایدها و نبایدها
مقاله وردپرسی

طراحی قالب وردپرس؛ بایدها و نبایدها

آنچه در این مقاله می خوانید نتیجه بررسی گروه وردپرس با طعم فارسی در مورد بایدها و نبایدها و نقاط ضعف و قوت یک پوسته وردپرس خوب است. بنابراین خوشحال می شویم اگر شما نیز با نظرات تان به کامل تر شدن این مطلب کمک کنید. نکته دیگری نیز که باید در همین ابتدای بحث بگوییم این است که فرض می کنیم همه ما قوانین کپی رایت را به خوبی درک کرده ایم و در صورت نیاز داشتن به یک قالب وردپرس، آن را خودمان طراحی کرده یا از یک شرکت یا گروه طراحی قالب وردپرس (پوسته) خریداری می کنیم. (مطمئنیم که شما مخاطبان عزیزِ وردپرس با طعم فارسی نیز جزو همین افراد قانون مدار و توسعه یافته از لحاظ فرهنگ وب هستید.)

طراحی قالب وردپرس حال بیایید بحث اصلی مان را آغاز کنیم؛

در طراحی پوسته وردپرس، چه ویژگی هایی را باید در نظر داشت تا “کامل” تلقی شود؟

ما در این مقاله در مورد نبایدها هم صحبت خواهیم کرد.ویژگی هایی که در لیست زیر بیان شده از نظر ما مهم ترین ویژگی هایی است که باید در هر قالب کاملی وجود داشته باشد:

۱ – انواع فهرست (منو)

امکان “فهرست ها در ورپرس” امکانی است که همین اواخر اضافه شد وبدین ترتیب است که شما هر نوع محتوایی را می توانید در قالب “منو” به کار ببرید و هر طور که بخواهید آنرا لینک دهید.

۲ – بکارگیری ابزارکها در پوسته

هنوز هم بسیاری از قالب های وردپرسی هستند که از ابزارک پشتیبانی نمی کنند. یعنی امکان استفاده از ابزارک یا همان ویدجت – ویجت (Widget) را ندارند. امکانی به نام ابزارک شما را قادر می سازد تا بدون دست بردن در کدهای قالب، هر نوع محتوایی را در مکان های از پیش تعریف شده قرار دهید. مانند آخرین مطالب، آخرین دیدگاهها، نوشته های محبوب و انواع مختلف ابزارک ها که می توانید در مخزن وردپرس فارسی یا وردپرس انگلیسی به آنها دسترسی داشته باشید.

۳ – امکان نظردهی (کامنت) برای انواع نوشته (محتوا)

امکان گذاشتن کامنت یا دیدگاه در کنار نمایش پینگ و بازتاب در سایت، یکی از آن مواردی است که به جذب مخاطب می انجامد و همچنین در برخی موارد موجب افزایش بازدید سایت شما می شود. این امکان هم اکنون در پوسته های مختلف وجود دارد اما نوع نمایش آن و نیز چیدمان انها مهم است.

۴ – امکان نمایش مشخصات کاربری (در صورت لزوم)

خوب است که در کنار محتوای هر نوشته، مشخصات نویسنده آن نیز نمایش داده شود. البته این امکان بیشتر در وب سایتهای خبری و مجله و چند کاربره کاربرد دارد. اما حداقل لینک به نوشته های نویسنده مطالب کاری ساده است که آن نیز به سلیقۀ شما بستگی دارد. اما بدانیم که این نیز نوعی ایجاد لینک است که می تواند مفید باشد.

۵ – نمایش صحیح نام نوشته، نام سایت، توضیح سایت و تاریخ و دسته بندی مطالب

هنوز در بسیاری از قالب های وردپرس میبینیم که تاریخ مشکل دارد. منظور تاریخ مطالب است! مثلا تاریخ یا به صورت بهم ریخته است و یا ساعت را فقط نشان میدهد یا تاریخ به صورت میلادی است که البته گاهی به دلیل عدم استفاده از افزونه جلالی نیز هست. اما در کل نمایش یک سری اطلاعات که در شماره ۵ عنوان شده است مفید است و گاهی واجب.

۶ – کارکرد تمامی امکانات ویرایشگر دیداری وردپرس در قالب

بسیاری از قالب های وردپرس از امکاناتی مثل نقل قول، لیست های مرتب  و شماره بندی، کد و … پشتیبانی نمی کنند. یعنی در سی اس اس آنها چنین چیزهایی تعریف نشده است. حتی راست چین و چپ چین و وسط چین نیز کار نمی کند که این کمی ناراحت کننده است. مثلا برخی از کاربران به ما مراجعه می کنند و از اینکه دکمه های “راست چین و چپ چین” در قالبشان کار نمی کند شاکی هستند. اینها در فایل استایل پوسته باید تعریف شود. به همین سادگی.

۷ – امکان استفاده از تصویر سربرگ و پس زمینه (در قسمت نمایش)

وردپرس همین اواخر امکان انتخاب پس زمینه و سربرگ یا همان تصویر هدر را به قسمت نمایش آورد تا کاربران به سادگی بتوانند خودشان هر تغییری خواستند را اعمال کنند. البته این تغییر گاهی بهتر است انجام نشود؛ زیرا ظاهر سایت را خراب میکند. اما در عین حال استفاده از این موارد تا حد امکان خوب و مفید است و احترام به مشتری است (!)

۸ – قرار دادن لینک به شبکه های اجتماعی

هم اکنون شبکه های اجتماعی سهم عمده ای را در بازدیدهای یک وب سایت می توانند داشته باشند. لذا تعبیه آیکون های شبکه های اجتماعی در جایی مناسب در پوسته خیلی خوب است. چه وبلاگ و چه وب سایت به این مورد نیاز دارند.

۹ – پلن های مختلف تبلیغاتی در قالب

بسته به نیاز یک مدیر سایت، می بایست پلن های تبلیغاتی مختلف در هر سایتی تعبیه شود تا بخشی از هزینه های وب سایت جبران شود. اگر هم سایت به کار تبلیغاتی مشغول است، این مورد واجب می نماید.

۱۰ – کدنویسی Valid و اصولی

چرا ولید بودن مهم است؟ مشخص است. ولید بودن نشان می دهد که کدنویسی به صورت صحیح انجام شده است. مثلا در نظر بگیرید که شما ساختمانی ساخته اید اما ستون دیوار را در جایی نامناسب قرار داده اید. ساختمان در این حالت بالا می رود و همه چیز مرتب است اما کار اصولی نیست و در صورت بروز مشکل، ممکن است همین ستون ساختمان را خراب کند. کد نویسی ولید یعنی XHTML استاندارد و بر اساس اصول و قوانین مرجع.

۱۱ – سرعت مناسب لود قالب

این هنر کدنویس و طراح است که قالب شما را طوری طراحی و کدنویسی کند که از بالاترین سرعت ممکن برخوردار باشد. این نکته تاثیر بسزایی در بازدید وب سایت و نیز ایندکس در موتورهای جستجو دارد و در کل بر سئوی سایت شما تاثیرگذار خواهد بود.. سعی کنید یکی از ملاک هایتان گرافیک فوق العاده زیاد نباشد بلکه سرعت و کدنویسی صحیح اولویت بالاتری داشته باشند.

۱۲ – استفاده از پست تایپ در صورت نیاز

یکی از ویژگی های جدید و فوق العاده مهم وردپرس، ایجاد “پست تایپ” می باشد. (این ویژگی را بطور جامع و کامل در نوشته شرح و استفاده از ویژگی حرفه ای Post Type وردپرس (پست تایپ) توضیح دادیم.) این خصیصه که کار فردی که با سایت وردپرسی شما کار می کند را بسیار آسان می کند، باید در صورت نیاز (واجب نیست!) در پوسته تان منظور شده باشد.

۱۳ – استفاده از زمینه های دلخواه در موارد خاص

گاهی نیاز است که چیزی مثل لینک دانلود یا متنی خاص در جایی از نوشته به نمایش درآید. دیده ایم که برخی افراد به صورت دستی و هر کجای نوشته که دلشان خواست این کار را به سختی و با مشقت انجام می دهند اما یک پوسته وردپرس خوب پوسته ای است که همه چیز آن مرتب و در جای خود باشد. استفاده صحیح از زمینه های دلخواه در وردپرس، کار را برای نویسنده بسیار راحت می کند و دیگر نیازی نیست که مثلا برای قرار دادن لینک دانلود نرم افزاری خاص، یکی یکی بنویسد “قسمت اول – قسمت دوم و …” و سپس آنها را لینک دهد و از این حرفها.

لیست فوق شامل الزامات یک پوسته خوب (از نظر ما) بود. حال به نباید ها نیز اشاره ای کوتاه داریم. آنچه که نباید در یک پوسته وردپرس وجود داشته باشد به شرح ذیل است :

 • طرح کپی برداری شده (از لحاظ گرافیک)
 • کدنویسی شلوغ و نامرتب
 • باکسهای اندازه دار (باکسها در سایت باید بازشو باشند تا هر اندازه متن را در خود جای دهند)
 • تصاویر با حجم بالا برای بک گراندها
 • عدم استفاده از css وقتی که میشود از آن بهره برد
 • استفاده بیش از حد از جملات شرطی برای مشخص کردن صفحه جاری
 • عدم بکارگیری امکانات جدید وردپرس (مثلا قدیم wp_list_page بود که اکنون جای خود را به wp_nav_menu داد.)
 • استفاده از نرم افزارهای آماده طراحی قالب وردپرس

امیدواریم که این مطلب به کارتان بیاید و اگر تصمیم به سفارش طراحی پوسته وردپرس دارید، قبلا این موارد را با طراح خود در میان بگذارید و حتی اگر شده مبلغی بیشتر بپردازید اما کاری حرفه ای و اصولی تحویل بگیرید. ما به عنوان یک دوست که شاید گاهی بتوان با وی همفکری کرد در خدمتتان هستیم. به امید روزی که کار طراحی قالب وردپرس در کشور و در وب فارسی به صورت یک فرهنگ در آید و کار کپی برداری به کلی از ریشه خشکانده شود. تجارت بدون هزینه معنایی ندارد. سایتی که به فکر درآمد باشد نیز بدون یک قالب حرفه ای فایده ندارد.

وردپرس با طعم فارسی، حامی وردپرس فارسی

برچسب ها
اشتراک گذاری

۲۷ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.
این کار در توسعه وردپرس کمک شایانی خواهد کرد. برای نوشتن دیدگاه اینجا را کلیک کنید

 1. مطهری نسب در تاریخ 19 سپتامبر 2012:

  خوب بود.موفق باشی.

 2. محسن غیاثی در تاریخ 19 سپتامبر 2012:

  سلام خسته نباشین بابت این مطلب که میتونه برای دوستداران طراحی خیلی مفید باشه.

 3. saman در تاریخ 19 سپتامبر 2012:

  موارد خوبی رو نام بردید

  • نیلوفر بانو در تاریخ 20 سپتامبر 2012:

   دوست عزیز قالب شما زیبا اما پر از اشکاله ! اولین اشکالش هم بکگراند پر حجم اونه + استفاده از فایل های فلش + استفاده زیاد از css و کند شدن حرکت قالب و …

   • نیلوفر بانو در تاریخ 20 سپتامبر 2012:

    اشتباه شد منظورم به قاسم بود !

    • قاسم در تاریخ 22 سپتامبر 2012:

     سلام
     حجم بکگراند که خیلی کمه ۵۸٫۷ KB
     فایل های فلش برای تبلیغات بود که دارم کم کم از سایت برشون میدارم
     فایل های css رو من نساختم,خودشون ساخته شدن و من فقط با style.css کارد دارم و نمیدونم که چه جوری css های اضافی رو بردارم

 4. مصطفي . ا در تاریخ 19 سپتامبر 2012:

  سلام
  بسیار عالی بود .
  موفق باشید
  منتظر مطالب جدید هستیم

 5. رضا فخری در تاریخ 19 سپتامبر 2012:

  سلام عالی بود. اما من هرچی سعی میکنم مفهوم زمینه های دلخواه رو متوجه نمیشم …

 6. قاسم در تاریخ 19 سپتامبر 2012:

  سلام
  عال بود
  قالب سایت من همه موارد به جز مورد ۱۰ رو داره اما بازدید زیاد نداره
  چرا اینجوریه

 7. ناصر میرزائی در تاریخ 19 سپتامبر 2012:

  توی طراحی قالب به گزینه ی کارکرد تمامی امکانات ویرایشگر دیداری وردپرس در قالب هیچ وقت توجه نمیکردم.
  مرسی

 8. محسن شایان در تاریخ 19 سپتامبر 2012:

  واقعاَ برا من مفید بودش ممنون.

 9. یاسر در تاریخ 19 سپتامبر 2012:

  مفید و آموزنده بود
  تشکر و ممنون

 10. طراحی سایت آنلاینر در تاریخ 20 سپتامبر 2012:

  قالب بهتر هست از نظر بهینه سازی برای موتورهای جستجو، ساختاربندی Link bulding را با ترفندهای مناسب و البته استاندارد، رعایت کند.

 11. محمد در تاریخ 20 سپتامبر 2012:

  سلام
  آقا میتونین چند تا طراح خوب و با قیمت مناسب معرفی کنید !

 12. حامد نجفی در تاریخ 20 سپتامبر 2012:

  مثل همیشه عالی! ممنون !

 13. وب گراف مرجع گرافیک وقالب وردپرس در تاریخ 20 سپتامبر 2012:

  عالی بود فقط به نظر بنده یه گزینه مونده واینکه همیشه یک پل ارتباطی نزدید با کاربر داشته باشید یعنی در هر جای قالب که کاربر احساس میکنه میخواد نظربده سوال بپرسه یه فرم ارتباطی باشه واین فرم می تونی به وسیله یک کد جی کوری با یک افکت چسبنده گی به برگه ایجاد بشه.

 14. جواد در تاریخ 22 سپتامبر 2012:

  مثل همیشه بی عیب و نقص…

 15. nooshin در تاریخ 23 سپتامبر 2012:

  منبع رو بگو اول خودت بعد بیا دم از کپی رایت بزن اولا/دوما خدامیدونه تا حالا کجا بودی و یه دوروزه با ارتیستر قالب ریپ کردی و دوتا چی یاد گرفتی اومدی اینجا یواشکی یه فعالیت زدی دو روزه دیگیه معلوم میشه علت چی بوده ویا کلا تابلو میشه کی هستید /خدا بداد وبلاگستان فارسی برسه / خدا بداد وردپرس فارسی برسه /این گنج به تمام معنا افتاده دست یه عده بچه (خدایا تو ببخش) /قارت مردم و از یه طرف دیگه دزدی از غربی ها و به اسم یه دوست دار وب یه وبلاگ راه انداختن مثل این /در اصل همه فعالیتهای شما به یکی دو جا برمیگرده /چه نونی میخورید با این غارت ملت.ننننننننننننننوووووووووووووووووووووووششششششششششششششششش/داغ کنید این بازار رو

 16. kimiascript در تاریخ 25 سپتامبر 2012:

  با سلام
  سایت جالب و پر محتوایی دارید
  بنده مدیر سایت کیمیا اسکریپت هستم و خوشحال میشم با شما تبادل لینک کنم . اگر مایل به تبادل لینک هستید ما را با نام کیمیا اسکریپت لینک کنید و به بنده نیز اعلام کنید تا شما را لینک کنم
  با تشکر
  موفق و پیروز باشید

 17. حسین در تاریخ 28 سپتامبر 2012:

  تشکر بابت انتقال اطلاعات مفیدتون.

 18. ایده پردازان مهر گستر در تاریخ 23 دسامبر 2012:

  […] منبع:wpfarsi.com نوشته شده توسط mehrgostar در تاریخ ۳ دی ۱۳۹۱ | دسته بندی : مطالب […]

 19. مهدی در تاریخ 19 فوریه 2013:

  سلام
  وب سایت کاربردی و البته پر محتوایی دارید
  از این مقاله مفید بهره بردم
  پیروز و پایدار باشید

 20. ابوذر ایمانی در تاریخ 19 فوریه 2013:

  استفاده کردم

 21. امین در تاریخ 21 فوریه 2013:

  سلام..من تازه دارم با وردپرس یه سایت می سازم همه ی کارها رو هم کردم..فقط می خوام اطراف سایتم یعنی قسمت سایدبار رو ونطوری که می خوام طراحی کنم…مثلا می خوام عکس بزارم..اما نمی تونم این کارو انجام بدم…شما می تونی برام انجام بدین..ممنون می شم..لطفا به ایمیلم پاسخ بدین…ممنون می شم بخدا

 22. […] دارد، می تواند سرمنشا تمام این مشکلات باشد. (ویژگی های یک قالب خوب را که فراموش نکرده […]

 23. صالح در تاریخ 3 سپتامبر 2013:

  خوب بود ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.